Search
Close this search box.
دکتر وحید بیگی

عمل لازک و بهبود بینایی در یک جلسه

امروزه یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی چشم که برای حذف عینک از آن استفاده می‌شود، عمل لازک است. در صورتی‌که از افت بینایی و عیوب انکساری رنج می‌برید و به‌ طور مداوم، از عینک استفاده می‌کنید؛ بهتر است که عمل لازک چشم را برای حذف عینک انتخاب کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر از پیش با این عمل آشنا سازیم.

Eye lasing operation

عمل لازک چیست ؟

عمل لازک یکی از سریع‌ترین عمل هایی می‌باشد، که جهت اصلاح کردن عیب‌های انکساری چشم استفاده می‌شود؛ چون محدودیت‌هایی که در عمل لیزیک چشم وجود دارد، در این عمل حذف می‌شود، بنابراین این نوع عمل از رواج بالایی برخوردار است.

عمل لازک

عمل لازک فواید بی‌شماری را برای افراد در پی خواهد داشت، که از مهم‌ترین فواید آن می‌توان به درمان کردن بینایی و برداشتن عینک افراد اشاره کرد. همچنین افرادی که قرنیه آن‌ها از ضخامت نازک‌تری برخوردار است، می‌تواند از مزایای این عمل استفاده کنند.

عمل لازک چگونه انجام می‌شود؟

در عمل لازک بافت قرنیه به حالت دست‌ نخورده باقی می‌ماند و تنها یک قسمت از قرنیه حذف می‌شود. این عمل جزء عمل‌های سرپایی به حساب می‌آید و در حین عمل بیمار بیهوش نمی‌شود و در زمان عمل هیچ‌ گونه دردی را احساس نمی‌کند، برخی از پزشکان متخصص چشم بیمار را بی‌حس می‌کنند. بنابراین مدت زمان انجام این عمل بسیار محدود است. که در ادامه بیشتر در رابطه با نکات مثبت و مزیت‌های این عمل صحبت خواهیم کرد.

مزایای عمل لازک

علت‌های بسیار زیادی وجود دارد، که باعث شده عمل زیر جزء عمل‌های پرطرف‌دار باشد و اکثر افراد جهت حذف عینک از این روش استفاده‌ کنند. یکی از علت‌های رواج یافتن این عمل و استفاده روز افزون از آن، این است که مزایایی که روش‌های قبلی حذف عینک وجود داشت، در این عمل گنجانده شده است. همچنین این عمل محدودیت کمتری دارد.

 یکی از بهترین دکترهایی که با دقت و مهارت بالایی عمل لازک چشم انجام می‌دهد، دکتر وحید بیگی است. بنابراین می‌توان گفت افرادی که عمل لازک را انجام می‌دهند، می‌توانند از مزیت‌های زیر بهره‌مند شوند. این مزیت‌ها عبارت است از:

 • مدت‌ زمانی که این عمل به طول می انجامد، حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه می‌باشد.
 • میزان خشکی چشم و قرینه چشم در این روش به حداقل رسیده است.
 • عوارضات این عمل بسیار کم‌تر می‌باشد و ثبات ساختاری قرنیه در این عمل به مقدار بسیار زیادی حفظ می‌شود.
 • افرادی که در آزمایشات مقدار ضخامت قرنیه آن‌ها بسیار کم‌تر است می‌تواند با درصد موفقیت بسیار بالایی عمل لازک انجام دهند.

عمل لازک و برداشتن عینک از طریق آن

عمل لازک برای اصلاح کردن مشکلات انکساری که در چشم وجود دارد، ایجاد شده و اثربخشی آن بسیار بالا می‌باشد. یکی از مواردی که قبل از انجام دادن عمل درمانی چشم به آن باید توجه کرد، ثابت شدن درجه چشم می‌باشد.

افرادی که قصد انجام عمل زیر را دارند باید، رده سنی آن‌ها بیشتر از ۱۸ باشد؛ زیرا در طول یک‌ سال باید یک نسخه ثابت از شرایط چشمی را ارائه دهند. همچنین باید توجه کرد که افراد نباید به انواع بیماری‌های چشمی دیگر مبتلا باشند.

در اکثر موارد از طریق این عمل کم‌ بینایی افراد، به‌ طور کامل از بین می‌رود؛ ولی در برخی مواقع ممکن است شماره چشم افراد به نیم یا ۲۵٪ برسد، که در چنین مواقعی هم نیازی به استفاده از عینک نیست.

ولی در افرادی که سن آن‌ها بالای ۴۰ سال می‌باشد و چشم آن‌ها دچار پیر چشمی شده است بعد از انجام دادن این عمل، نیاز است که در زمان مطالعه کردن، از عینک‌های طبی استفاده کنند.

بنابراین این موضوع که آیا بعد از انجام عمل عینک کاملاً حذف می‌شود بستگی بسیار زیادی به شماره اولیه چشم افراد دارد و اگر این شماره، بیش‌ از اندازه باشد و از حد استاندارد خارج شده باشد، در چنین مواقعی اثربخشی عمل پایین می‌آید. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که عمل لازک برای افرادی که چشمان آن‌ها حالت نزدیک‌ بینی دارد، مناسب است.

عکس عمل لازک چشم

عوارض عمل لازک

در حالت کلی هر نوع عملی با هر میزان موفقیت ممکن است، عوارض و خطراتی را برای افراد بیمار در پی داشته باشد، این نوع عمل هم از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و ممکن است در ادامه یکسری عوارض را برای افراد در پی داشته باشد.

اما باید به این نکته اشاره کرد که عوارض فوق ممکن است در درصد ناچیزی از بیماران مشاهده شود و در همه افراد این عوارض ممکن نیست که مشاهده شود؛ زیرا این عمل به‌ عنوان عملی شناخته‌ شده است، که حداقل عوارض را برای افراد به‌ ثبت‌ رسانده است. عوارض عمل لازک عبارت است از:

 • ممکن است بعد از عمل، چشم دچار خشکی شود؛ که کاملاً طبیعی است و باید از قطره‌های مخصوصی برای این کار استفاده کرد.
 • احساس داشتن مژه و یا یک جسم خارجی در چشم کاملاً طبیعی می‌باشد و این روند ممکن چند روز به طول بینجامد.
 • بعد از عمل ممکن است، تاری دید و هاله نور در چشم مشاهده شود، که به‌ خودی‌ خود از بین خواهد رفت.
 • ممکن است بعد از عمل دچار عفونت شد. ولی در صورتی‌که از قطره‌هایی که دکتر تجویز کرده استفاده شود، احتمال این امر کم‌تر می‌باشد.
 • ممکن است در محیط‌های کم‌ نور میزان قدرت دید کاهش یابد‌.

اقدامات قبل‌ از عمل لازک

رسیدن به نتبجه مناسب، وابستگی بسیار زیادی به آمادگی فرد و شرایط فرد قبل‌ از عمل دارد. یعنی هر فرد با رعایت کردن دستور العمل‌هایی که پزشک به او توصیه کرده می‌تواند در نتیجه عمل دخیل باشد. از جمله اقدامات و مراقبت‌هایی که قبل‌ از عمل باید آن‌ها را انجام داد عبارت است از:

 • استفاده کردن از لنز تماسی تا دو هفته قبل‌ از انجام عمل ممنوع می‌باشد.
 • استفاده کردن از مواد آرایشی چشم، دو روز قبل‌ از انجام عمل ممنوع می‌باشد.
 • قبل از انجام دادن عمل بهتر می‌باشد، که چشم‌ها شستشو داده شود.
 • در روز عمل حتماً باید صبحانه مختصری مصرف شود.
 • قبل‌ از انجام دادن عمل، باید آرامش خود را حفظ کرد و هیچ‌ گونه استرسی به خود راه نداد؛ زیرا نداشتن استرس باعث می‌شود که عمل به‌ راحتی انجام گیرد. در صورتی‌که در خود استرس احساس کردید، بهتر است که با پزشک خود در مورد آن مشورت کرد تا اقدامات لازم در این زمینه انجام گیرد.

نتیجه‌ گیری

عمل لازک چشم یکی از بی‌خطرترین جراحی هایی است که در عین ساده بودن، بزرگ‌ترین دغدغه افراد را که عینک زدن می‌باشد، حذف کرده‌ است‌. لازک چشم در ۹۹ درصد افراد باعث شده که عینک برای همیشه از چشم آنان برداشته شود. به همین دلیل می‌باشد که لازک چشم در سرتاسر دنیا رواج بیشتری پیدا کرده‌ است.

دکتر وحید بیگی

دکتر وحید بیگی

۸ سال تجربه کاری به عنوان چشم پزشک
با رکورد بیش از دو هزار و پانصد جراحی چشمی در سال شامل آب مروارید ،آب سیاه،انحراف ،مجرای اشکی ،بلفاروپلاستی پلک فوقانی و تحتانی ،لیفت اندوسکوپیک پیشانی و شقیقه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...